Альтернативна комунікація PECS

Система альтернативної комунікації за допомогою карток PECS

Багато батьків навіть чути не хочуть про використання карток PECS як метод комунікації для нерозмовляючих або погано розмовляючих дітей. Найбільш частий аргумент - "дитина буде лінуватися і взагалі не захоче розмовляти, якщо навчити її користуватися картками". І ще один - "якщо дитина буде користуватися картками PECS, то це зупинить розвиток розмовної мови". І останній аргумент - "дитина з картками виглядає дивно на тлі однолітків, і це ускладнить його інтеграцію і спілкування".

Безсумнівно, використання карток для комунікації не є широко поширеним методом спілкування звичайних людей. Але, з іншого боку, багато дітей з аутизмом практично не вміють спілкуватися і звертатися до оточуючих з проханнями, зі скаргами, з бажаннями поділитися враженнями.

Зупиніться на секунду, і задумайтеся, що таке спілкування? Спробуйте визначити дане поняття точними поведінковими термінами. Вийшло?

Система РЕСS дозволяє визначити поняття "комунікація" або "спілкування" у спосіб, доступний дитини з аутизмом. "Комунікація" - це обмін, для створення якого потрібен комунікативний партнер. Тобто, дитина не може щось сказати в повітря - і з повітря з'явиться те, що вона хоче отримати. Дитина повинна "звернутися" - підійти до партнера, привернути увагу партнера, і викласти своє прохання доступним (для дитини) і зрозумілим (для партнера) способом. І після цього партнер надасть дитині те, що він просила.

Погодьтеся, що діти з аутизмом далеко не завжди вміють це робити. Іноді дитина може кружляти по кімнаті і викрикувати слова, замість того, що б підійти і попросити. Іноді дитина самостійно буде намагатися дістатися до бажаного предмета, але не стане підходити і просити. Іноді дитина просто влаштує істерику, замість того, щоб попросити. Іноді дитина попросить, але дорослий її не розуміє, тому що у дитини погана артикуляція. Іноді дитина просить, стоячи поряд з дорослим, який зайнятий іншою справою, і дорослий не чує її прохання.

Можна навести ще багато різних прикладів, але суть одна - як нерозмовляючі, так і такі, що мало або погано розмовляють, повинні спочатку отримати базові навички комунікації для того, що б спілкуватися. І цих навичок можна навчити за допомогою карток РЕСS *.

Основні переваги використання системи РЕСS:

1. РЕСS - це програма, яка дозволяє швидко придбати базові функціональні навики комунікації.

2. За допомогою РЕСS можна якнайшвидше навчити дитину проявляти ініціативу і спонтанно вимовляти слова, аніж за допомогою навчання найменувань предметів, вокальної імітації, або посилення нагляду.

3. За допомогою РЕСS спілкування для дитини з оточуючими людьми стає більш доступним і, таким чином, стає можливим узагальнення набутих вербальних навичок.

Отже, діти з аутизмом не "лінуються, коли не вимовляти слова і не спілкуються, вони просто не вміють цього робити, і альтернативні методи спілкування (РЕСS) їх цьому навчають. Використання РЕСS не тільки не гальмує розвиток розмовної мови, а навпаки, прискорює його - завдяки обміну словесного і візуального стимулу в процесі навчання. Так, дитина з картками виглядає незвично, але краще нехай дитина спілкується за допомогою карток з однолітками, і набуває соціальних навичок, ніж не спілкується взагалі. Ми не знаємо, на якому етапі нерозмовляючої дитини з’явиться розмовна мова - може через рік, а може через два дитина навчиться вимовляти 2-3 слова, а може цього не станеться ніколи. І ми не маємо ніякого етичного права залишити дитину без можливості пояснити оточуючим, чого вона хоче, чого вона не хоче, що він відчуває, і так далі.

Тому, ніякого "проти" тут бути не може...

 

Програми для дітей
Для дітей з ДЦП
Корекція мови та соціальна реабілітація

Напишіть нам